👈 فروشگاه فایل 👉

پاورپوینت نظام سیاسی اسلام و رهبری دینی در عصر غیبت

ارتباط با ما

... دانلود ...

پاورپوینت نظام سیاسی اسلام و رهبری دینی در عصر غیبت

دانلود پاورپوینت با موضوع پاورپوینت نظام سیاسی اسلام و رهبری دینی در عصر غیبت دارای 253 اسلاید و با فرمت .ppt و قابل ویرایش و آماده برای ارائه ، چاپ ، تحقیق و کنفرانس می باشد.

 

تعداد اسلاید : 253 اسلاید

فرمت فایل: پاورپوینت .ppt و قابل ویرایش

آماده برای : ارائه ، چاپ ، تحقیق و کنفرانس

قسمتی از متن نمونه:

اسلاید ۱ :

مقدمه

شعاع تعالیم و عملکرد و تأثیرگذاری اسلام تمام عرصه‌های ظاهری و باطنی انسان رادر برگرفته و برنامه کامل چگونه زیستن و سعادتمند شدن انسان را در نگرش فردی و اجتماعی بیان می‌کند.

مهم‌ترین اهداف حکومت اسلامی

۱- استقرار توحید و رهانیدن مردم از بندگی غیر خدا

۲- رشد و تکامل علمی، فرهنگی و تربیتی انسانها

۳- آزاد سازی توده‌های مردم و انسانهای مستضعف از چنگال ستمگران و بردگی مستکبران

۴- برپایی جامعه نمونه و مدیریت فاضله آرمانی از راه قسط و عدل

۵- اجرای کامل قوانین آسمانی وانسانی ساز اسلام (اقتصادی- مالی- حقوقی- قضایی- سیاسی- اجتماعی)

اسلاید ۲ :

« ولایت» مهم ترین اصل دراسلام و نگهبان توحید، نبوت، عدالت ومعاد است.

امام باقرعلیه السلام می‏فرماید : « اسلام بر پنج چیز بنیان نهاده شد، برنماز، زکات، روزه، حج و ولایت و بر هیچیک از اینها چون ولایت توصیه نشده است، اما مردم چهار چیز را گرفتند و ولایت را رها ساختند .»

امام صادق‏علیه السلام نیز فرموده اند : سنگهای زیرین اسلام سه چیز است : ۱) نماز  ۲) زکات   ۳) ولایت ، که هیچیک از اینها بدون دیگری صحیح نیست ».

 امام خمینى (ره)، نخستین فقیهى است که پس از آنکه مبحث دیرینه ولایت‏فقیه و حکومت اسلامى را در قالب‏تئورى بیان داشت، آن را مستقلا به مقام‏عمل نیز درآورد. 

اسلاید ۳ :

مفهوم نظام سیاسی اسلام

مجموعه منسجمی از کنش ها و واکنش ها، اصول و قواعد حاکم بر رفتارهای اجتماعی که بر پایه مبانی اعتقادی اسلام استوار شده و در مسیر کمال حقیقی و قرب انسان به خدا گام برمی دارد.

اسلاید ۴ :

سیاست

در فرهنگ معین، سیاست به معنای حکم راندن به رعیت و اداره کردن امور داخلی و خارجی کشور و همچنین به معنای داوری، سزا، تنبیه و جزا آمده است.

در لغت‌نامه دهخدا، سیاست به معنی تدبیر، مصلحت و دوراندیشی آمده است.

صاحبنظران، بیش از ۲۰۰ تعریف راجع به سیاست شمرده‌اند که در اینجا به چند تعریف اصطلاحی مهم آن می‌پردازیم.

اسلاید ۵ :

—

۱. سیاست به مثابه علم قدرت

—

—نظریه‌پردازان غربی، غالباً سیاست را علم قدرت شمرده‌اند و افراد زیادی نیز در ایران به طور آشکار و روشن آن را پذیرفته‌اند موریس دوورژه با نقد تعاریف دیگر و دفاع از تعریف خود، سیاست را علم قدرت نامیده است.

—

— اندیشمندانی چون جوزف فرانکل، ماکیاول نیچه، فرانکلین لووان بومرو و … چنین تعریفی از سیاست دارند.

—

اسلاید ۶ :

—

۲. سیاست به معنی علم دولت

—

—عده‌ای دیگر از نظریه‌پردازان غربی، سیاست را علم دولت نامیده و آن را به معنی علمی که رفتار دولت را مورد بررسی و مطالعه قرار می‌دهد تعریف نموده‌اند. به عنوان مثال، رافائل می‌گوید: آنچه به دولت مربوط می‌باشد یک امر سیاسی است. او معتقد است که تاریخ نظریه‌های سیاسی عمدتاً درباره دولت است.

—

— بلونشلی نیز می‌گوید: علم سیاست به معنای درست کلمه، علمی است که دولت را بررسی کند.

—

—تعاریف فوق چنان اهمیتی در سیاست دارند که دانشمندان سیاسی را به دو گروه عمده اندیشمندان قدرت محور و نظریه‌پردازان دولت محور تقسیم نموده‌اند.

—

اسلاید ۷ :

سیاست به معنی هدایت مردم واداره امور جامعه

در بین نظریه‌پردازان مسلمان، امام خمینی(ره) ، سیاست را دقیقاً در معنای تمشیت واداره امور بکار برده‌اند و تمشیت در بیانات ایشان، یعنی رو به راه کردن کارها چه سیاسی و چه غیر سیاسی.

تمشیت در فرهنگ معین به معنی روان کردن، راه انداختن و سامان دادن نیز آمده است.

”سیاست این است که جامعه را هدایت کند و راه ببرد، تمام مصالح جامعه و تمامی ابعاد انسان و جامعه را در نظر بگیرد و اینها را به طرف چیزی که صلاحشان هست هدایت کند“

( صحیفه امام. ج ۱۳، ص ۴۳۲)

اسلاید ۸ :

سیاست عین دیانت

قرآن کریم هم بر اصل حکومت تاکید دارد و هم بر نوع حاکمیت و در آیات متعددی ایجاد قانون و حاکمیت مطلق را از آنِ خداوند می‌داند: «ان الحکم الالله» انعام/۵۷٫

«فلا و ربک لایومنون حتی یحکموک فیما شجر بینهم ثم لایجدوا فی انفسهم حرجا مما قضیت و یسلموا تسلیما؛ (نساء/۶۵).

پس چنین نیست، سوگند به پروردگارت که ایمان نمی آورند مگر آنکه تو را در مورد آنچه میان آنان مایه اختلاف است داور گردانند و سپس از حکمی که کرده ای در دلهایشان هیچ احساس ناراحتی نکنند و کاملاتسلیم باشند»

در آیات دیگری مشروعیت حکومت‌های خودکامه را رد می‌کند:

«یریدون ان یتحاکموا الی الطاغوت و قد امروا ان یکفروا به» نساء/۶۰٫

در برخی از آیات نیز به رویارویی با حکومت طاغوت دستور می‌دهد: «اذهب الی فرعون انه طغی» طه/۲۴٫

اسلاید ۹ :

  در قرآن کریم امر به قیام علیه طاغوت می‌نماید و بر برپایی قسط می نماید (کُونُوا قَوَّامینَ بِالْقِسْطِ شُهَداءَ لِلَّه‏)نساء/۱۳۵ و …، عین سیاست است.

قرآن کریم پیامبران الهی را شایسته حکومت و ولایت می‌داند و نهایتاً امر حاکمیت و رهبری را به رسول خدا و صاحبان امر ولایت که جانشینان آن حضرت اند، می‌سپارد و مومنان را به پیروی از آنها ملزم می‌کند:

«ِانَّمَا وَلِیُّکُمُ اللّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِینَ آمَنُواْ الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلاَهَ وَیُؤْتُونَ الزَّکَاهَ وَهُمْ رَاکِعُونَ». سرپرست و ولی شما تنها خداست و پیامبر او و آنها که ایمان آورده اند، همانها که نماز را بر پا می‌دارند و در حال رکوع زکات می‌دهند»(مائده/۵۵).

اسلاید ۱۰ :

سیاستمداری یکی از ویژگی های

مهم ائمه اطهار علیهم السلام

—در زیارت جامعه کبیره می خوانیم: «السلام علیکم یا اهل بیت النبوه … و ساسه العباد و ارکان البلاد» «سلام بر شما ای خاندان رسالت و سیاست مداران بندگان خدا، و پایه های شهرها» این جمله نشان می دهد که اهل بیت علیهم السلام که رهبری امت اسلام بر عهده آنها نهاده شده است ، متکفل امر سیاست پس از پیامبر گرامی اسلام هستند.

—در فرهنگ لغت لسان العرب ذیل کلمه سیاست چنین آمده است: «و السیاسه : القیام علی الشیء بما یصلحه» «سیاست یعنی اقدام برای سامان دادن چیزی به وسیله اموری که آن را اصلاح کند و سامان بخشد.» به نظر می رسد واژه سیاست در اینجا به بیشتر معنی مدیریت مد نظر قرار گرفته است.

—

👇محصولات تصادفی👇

گزارش کاراموزی ماده22 قانون ثبت اقسام صفات الهي زندگي ارسطو پرسشنامه سیاهه استرس هری تحقیق در مورد توسعه اقتصادی