👈 فروشگاه فایل 👉

مبانی نظری و پیشینه پژوهش رویکردهای سلامت روانی و رضایت جنسی

ارتباط با ما

... دانلود ...

مبانی نظری و پیشینه پژوهش رویکردهای سلامت روانی و رضایت جنسی

فایل مبانی نظری و پیشینه پژوهش سلامت روانی و رضایت جنسی

دارای 33 صفحه وبا فرمت ورد وقابل ویرایش می باشد.

توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)

همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه

توضیحات نظری کامل در مورد متغیر

پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه

رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب

منبع :انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)

نوع فایل:WORD و قابل ویرایش با فرمت doc

بخش هایی از محتوای فایل پیشینه ومبانی نظری::

رویکردهای نظری در سلامت روانی9

2-1-1- رویکرد روانکاوی10

2 -1-2 رویکرد زیست شناختی10

2-1-3-رویکرد روانی – اجتماعی11

2-1-3-رویکرد انسان گرایی12

2-1-4- رویکرد شناختی12

2-1-5- رویکرد رفتاری13

2-1-6-روان شناسی مثبت نگری  رویکرد 14

2-1-7- نظریه دو عاملی سلامت روانی15

2-1-8- نظریه بوم شناسی 18

2-1-9-الگوی شخصی – فرهنگی و ساختاری 19

2-2 رویکردهای نظری در رضايت جنسي20

2-2-1- رویكرد بالینی و تشخیصی در بدكاري جنسي 20

2-2-2 رویكرد زیستی در بدكاري جنسي21

2-2-3- نظریه راهبردهای جنسی 23

2-2-4- رویكرد روان شناسی باروری در بدكاري جنسي    24

 2-2-5- نظریه استرس  26

2-2-6- مدل زیستی –روانی واجتماعی بدکاری جنسی در ناباروری 27

2-2-7- مدل تبادل بین فردی از رضایتمندی جنسی 28

2-3- پیشینه ی مطالعات خارجی سلامت رواني و رضايت جنسي در زنان نابارور  29

2-4- پیشینه ی مطالعات داخلی سلامت رواني و رضايت جنسي در زنان نابارور 32

2-5- فرضیه های تحقیق33

 مبانی نظری و پیشینه ی پژوهش

این فصل ابتدا به بررسی نظریه های مربوط به سلامت رواني و رضايت جنسي می پردازد. سپس شواهد علمی مربوط به این نظریات و روابط بین مولفه های سلامت رواني و رضايت جنسي در زنان نابارور را بررسی می نماید. پایان بخش این فصل، جمع بندی مبانی نظری و پژوهشی مربوط به روابط مؤلفه های سلامت رواني و رضايت جنسي در زنان نابارور می باشد.

2-1- رویکردهای نظری در سلامت روانی

انجمن ملی بهداشت روانی آمریکا ویژگی های افراد دارای سلامت روانی را در دو طبقه اساسی: (1) احساس رضایت و آسودگی در مورد خود، و (2) احساس رضایت درباره دیگران و توانایی انجام امور زندگی دسته بندی کرده است. از این دیدگاه، سازگاری فرایندی پیوسته است که نیاز به ساختن دارد. چون سازگاری یک رفتار همگن فردی است که سایر اعضای جامعه نیز می توانند نمودهای آن را در شخص بازشناسی کنند (پاتاک، 1990). بنابراین، سلامت روانی صرف فقدان اختلال یا بیماری روانی نیست بلکه شامل وجود عوامل مثبت مانند امیدواری، عزت نفس و شادکامی است (ریف و سینگر، 1998). بنابراین، سلامت روانی یک فرایند رشدی به شمار می آید که چگونگی پیدایش و تحول آن تحت تاثیر شرایط اجتماعی و فردی افراد در طی رشد می باشد.

2-1-1- رویکرد روانکاوی

 از دیدگاه روانکاوی، مشکلات انسان در گذشته ریشه دارند. تثبیت ها و نیروگذاری های روانی ناپخته در گذشته منجر به جستجوی الگوهای ارضا کننده لیبیدویی نامتناسب می­شوند. این الگوهای نامناسب نیز موجب محرومیت، اضطراب و یکدندگی فرد در آینده می­شوند و مانع کوشش او برای کسب رضایتمندی متناسب می­شوند. ضربه اولیه مانع هدایت و کنترل غرایز به شکل پخته و معقول می­شوند. من برتر سخت گیر هر گونه بیان غرایز را مهار می­کند و  فرد را تحت فشار قرار می­دهد تا بخش اعظم انرژی روانی خود را صرف نگهداری این مهارها کند. چنین افرادی انرژی اندکی را صرف پرداختن به واقعیت می­کنند. بنابراین، به نظر فروید سلامت روانی- شناختی یک ایده آل است نه یک هنجار آماری (خدارحیمی، 1374). به عقیده فروید ویژگی­های خاصی برای سلامت روان شناختی ضرورت دارد. نخستین ویژگی خودآگاهی است. به نظر فروید، خودآگاهی برای سلامت روان شناختی کفایت کننده نیست. به عقیده وی، انسان متعارف کسی است که مراحل رشد روان جنسی را با موفقیت گذرانیده باشد و در هیچ یک از مراحل بیش از حد تثبیت نشده باشد. فروید در حیطه روان شناسی نامتعارف افراد را به دو گروه روان نژند و روان پریش تقسیم کرد و هسته مرکزی بیماری روانی را اضطراب

می­داند. به عقیده فروید نوع مکانیزم­های دفاعی مورد استفاده افراد سالم، روان نژند و روان پریش متفاوت است (خدارحیمی،1374 ، دوراند و بارلو، 2010 ).

2 -1-2 رویکرد زیست شناختی

طبق رویکرد زیست شناختی در سلامت روانی، همه رفتارهای غیر انطباقی ناشی از اختلال عملکرد یا ساختار بدن است. تبیین چنین اختلالی یا نقص موروثی است یا نقص ناشی از آسیب یا عفونت قبل یا بعد از تولد، یا کژکاری کم و بیش فیزیولوژیکی حاصل از بعضی شرایط که در زمان خاصی ظاهر می­شوند (ساراسون و ساراسون[17] ، 1988). گرچه در حال حاضر، اثبات این موضوع که آسیب به سلول­های مغزی سبب ایجاد چنین بیماری می­شود، در حد یک فرضیه و شاید یک گمان علمی است. ولی این که  چه عواملی باعث می­شود تا این گمان علمی همچنان پا برجا باشد ناشی از پژوهش­هایی است که درباره رابطه جسم و رفتار در نوع انسان انجام شده است (ساراسون و ساراسون، 1988). هسته اصلی نقطه نظر زیست شناختی نتیجه یافته­هایی است که در مورد رابطه بین عفونت­ها و نواقص بدنی با رفتار پریشان و مختل وجود دارد. زیرا پژوهش های بالینی و همه گیر شناسی تاثیر  برخی ازعوامل روانشناختی ناب برسلامت جسمانی انسان را به اثبات رسانیده­اند (خدارحیمی،1374 ، دوراند و بارلو، 2010 ).

👇محصولات تصادفی👇

بررسی پيشگيري و كنترل حوادث ناشي از كار مقاله نقد و بررسی موادی از پیش نویس لایحه آئین قانون دادرسی کیفری پاورپوینت تجزیه و تحلیل نیازهای سیستم پاورپوینت با موضوع رسيدگی به‌ اطلاعات‌ مالي‌آتي درمان دارویی اعتیاد و مضرات آن