👈 فروشگاه فایل 👉

اثر فرهنگ و سنت هاي جامعه در اخلاق

ارتباط با ما

... دانلود ...

اثر فرهنگ و سنت هاي جامعه در اخلاق

تحقيق اثر فرهنگ و سنت هاي جامعه در اخلاق

 متشکل از 18 صفحه ، در قالب word  قابل ويرايش و اماده پرينت

بخشی از محتوا ::

موضوع:

درس اخلاق و تربيت اسلامي

گردآورنده: راهبه تنهافرد

مقدمه

طرح برنامه هاي اسلام به صورت مسلكي اجتماع و با اصولي منسجم و هماهنگ و ناظر به زندگي فردي و اجتماعي انسان ها از ضرورت هاي امروز است. دراين راه ، قرآن كامل ترين و موثق ترين سندي است كه مي توان به آن اتكا كرد. با تدبر در آيات قرآن ،كه خود هدف عالي قرائت و تلاوت آن است ، همگان به عيان مي بينند كه قرآن كتاب زندگي و آيه هاي آن تماماً آيه هاي زندگي و حركت است :كتاب انزلناه اليك لتخرج الناس من الضلمات الي النور  و آموزه هاي نظري و علمي آن پيوسته و جملگي اجزاي نظامي است كه در آن، انسان داراي فطرت سليم خدايي به انساني كامل تبديل مي شود- انساني كه هم دنياي متعادل و موفقي دارد و هم از عاقبت نيكي برخوردار است ؛ انساني كه مي داند باخود و خدايش چگونه باشد و با خلق به چه سان رفتار و عمر را چگونه سپري سازد و چگونه زندگي كند:انما المومنون الذين امنوا باالله و رسوله ثم لم يرتابوا و جاهدوا باموالهم و انفسهم في سبيل الله اولئك هم الصادقون.

اثر فرهنگ و سنت هاي جامعه در اخلاق

و اذا قيل لهم اتبعوامآ انزل الله قالوابل نتبع مآ الفينا عليهء ابآء نآ

بقره : 170

و چون به آنان ] ، مشركان و كفار ،[ گفته شود: از آنچه خدا فروفرستاده پيروي كنيد ؛ گويند : ] نه[ ، بلكه از آنچه پدرانمان را بر آن يا فتيم پيروي مي كنيم...

به مجموعه عقايد و تاريخ و آداب و رسوم و سنت هاي جامعه فرهنگ مي گويند كه به روح و فكر افراد آن جامعه شكل مي دهد و زمينه ساز نيكي ها و زشتي ها مي شود . اگر آداب و عادات جامعه در جهت خوبي ها وصلاح باشد، صفات عالي انساني رشد مي كند و اخلاق افراد آن جامعه همسو با آن خواهد بود ؛ همان طور كه فرهنگ هاي آلوده و سنت هاي غلط و منحرف موجب پرورش اخلاق رذيله و پست مي شود.

قرآن مي فرمايد: وقتي از كارفران و گنه كاران مي پرسيدند كه چرا اعمال زشت انجام مي دهيد و چرا مجسمه هاي بي روح را مي پرستيد و چرا دخترانتان را زنده به گور مي كنيد و چرا از راه خدا پيروي نمي كنيد ؛ در پاسخ مي گفتند : اقوام وپدرانمان را اين گونه يافته ايم.

البته آيات21سوره لقمان، 104 مائده، 78 يونس، 52 تا 54 انبياء،74 تا76 شعراء،22تا23 زخرف نيز از جمله آياتي است كه در آنها ، تأثير فرهنگ و سنن جامعه در اعتقادات واخلاقيات انسان‌ها بيان شده است .

در محيط پاك ، انسان هاي پاك پيدا مي شوند

و البلد الطيب يخرج نياته‚ باذن ربه و الذي خبث لايخرج

الانكدا كذالك نصرف الايت لقوم يشكرون

اعراف : 58

و گياه سرزمين پاك به اذن پروردگارش بيرون مي آيد ؛ و از زمين

👇محصولات تصادفی👇

پاورپوینت فراورده های خونی بررسی ایمنی کاری(مسموميت با مواد شيميايي) پاورپوینت درمان های دارویی الکل مديريت توليد انگيزه خلاقیت و کار رساله مجتمع آموزشی کم بینایان و نا بینایان